Proč má význam zakrývat hladinu bazénu

Pořídíte si na zahradu bazén a radujete se z jeho čiré, průzračné vody a z pohledu na odlesk slunečních paprsků na hladině a pak za vámi přijde váš soused a zeptá se vás, jakou fólii jste si pořídili na zakrývání hladiny. Pokud jste na to zapomněli, anebo toto vůbec neřešíte, nebude se o čem bavit a změníte téma rozhovoru, načež vám možná bude vrtat v hlavě, proč zrovna plachtu na hladinu, když to bude zas kus škaredé bublinkové fólie, která jen pokazí pohled na tu úžasnou vodní masu.

míč na hladině bazénu

Proč se vlastně ten soused ptá na hladinovou fólii a proč mu to připadá tak důležité?

Protože se z bazénu vypařuje příliš mnoho vody – možná, že jste pozapomněli na výuku fyziky na základní škole a možná si neuvědomujete, kolik vody se vypaří každý den z vodní plochy, kterou jste před pár dny nainstalovali na zahradu. Jde-li například o poměrně rozšířený válcový bazén o průměru tři a půl metru a výšce vodního sloupce jeden metr, počítejte s tím, že se odtud den co den doslova ztratí přibližně 60 litrů vody. Za týden je to necelých půl kubíku a za měsíc přibližně dva kubíky vody. Vynásobte si tuto cifru cenou vodného a stočného, a rázem se dostáváte do zajímavých hodnot, které musíte každý měsíc vytáhnout z peněženky. Jsou to peníze, které doslova do písmene vyhodíte, jako kdybyste je spláchli do záchodu.

nohy na hladině bazénu

Když si vynásobíte délku koupací sezóny množstvím odpařené vody za den, dojde vám, kolik vlastně tou „hloupou“ igelitovou plachtou ušetříte poté, co odečtete pořizovací cenu plachty.

Toto ovšem není jediná úspora, solární plachta na bazén snižuje i náklady na chlorování a filtrování vody, když brání průniku nečistot na hladinu, a zároveň může efektivně snížit rychlost ochlazování vody, takže se to týká i úspory na její případný ohřev. Jak vidíte, zdánlivě docela obyčejná fólie s bublinkami je ve skutečnosti jedna z nejdůležitějších pomůcek, které byste u zahradního bazénu neměli opomíjet.