Jak být mobilní a přesto ekologický?

Koncem 18. Století se začíná psát historie prvních automobilů. V této době byly realizovány pokusy s parními vozidly (konstruované Jamesem Wattem a Nicolasem Josephem Cugnotem). Na počátku 19. Století byly stále oblíbené parní stroje, které však postupně zrychlovaly. V dnešní době si tyto stroje můžeme prohlédnout tak maximálně v muzeu veteránů či v některém z technických muzeí a s dnešními auty již nemají téměř nic společného.

veterán v dílně

V dnešní době se hodně skloňuje téma ekologie a cestování autem. Většina z nás si totiž zvykla, že ráno sedne do auta a dojede do práce a odpoledne zase zpátky. Děti vozíme do škol a na kroužky, běžně jezdíme do obchodů i kamkoli jinam autem a nepřemýšlíme nad tím, co to dělá s naším ovzduším. Jak zůstat mobilní a nezatěžovat tolik naši planetu?

·         Omezte jízdy autem na minimum. Pokud nemusíte, zvolte jiný typ dopravy. Na velký nákup samozřejmě není problém dojet autem, avšak proč jezdit autem pro pár rohlíků do nedalekého obchodu? Člověk má nohy na to, aby je používal.

·         Spolujízda je skvělou volbou, jak šetřit naši zemi a zároveň jezdit do práce autem. Domluvte se s lidmi z okolí a jezděte společně autem. I kdybyste byli dva, pořád lepší, než abyste jeli každý svým autem. A to rovnou o 50%. Krom planety také ušetříte i nějaké peníze.
moderní automobil

·         Hromadná doprava je v naší zemi poměrně dobře rozšířená a byla by škoda jí nevyužít. Ať už zvolíte cestování vlakem, nebo autobusem, pokud máte dobré spojení a nemáte problém dojet do práce či do školy autobusem či vlakem, pak zvolte spíše tuto variantu. Je mnohem ekologičtější ale také levnější. Dojíždění hromadnou dopravou je totiž také mnohem levnější než každodenní ježdění autem.

Ať už se rozhodnete jakkoli, měli byste vědět, že automobilová doprava je velice rozšířená a mnohdy až zbytečně často využívaná i lidmi, kteří by mohli bez problémů jezdit i hromadnou dopravou či třeba na kole.