Téměř magická lilie je v mnoha kulturách symbolem

Staly se inspirací pro mnoho malířů a v naší zemi jsou často spojovány s posledním rozloučením na pohřbech a zdobí hroby. Jsou také používány v literatuře.

Lilie jsou velmi originální květiny, které kvetou v převážně v létě a mají nádherné barvy. Existuje mnoho druhů lilií, mezi nejoblíbenější patří asijské a orientální. Některé odrůdy kvetou dříve nebo později, a tak můžete tyto krásné květiny mít na zahradě rozkvetlé velice dlouhou dobu.

Jediná věc, kterou musíte mít na paměti, je jedovatost rostlin, a proto je třeba zamezit v domácnosti domácím mazlíčkům, aby s rostlinou přišli do styku. Hlavně kočky žijící jenom uvnitř domu mají tendenci okusovat zelené listy pokojových rostlin. V tomto případě by to pro ně mohlo být fatální.

lili2

Symbolika

Jako řada jiných květin, i lilie Cibulky z Holandska mají svoji symboliku. V květomluvě symbolizují oddanost a čistotu. Některé druhy květin jsou přímo spojené s určitými kulturami. Například v řecké mytologii lilie symbolizuje mateřství a znovuzrození. Podle křesťanů je tato květina spojená s Pannou Marií. V čínské kultuře je to rostlina štěstí a je to oblíbená svatební kytka, která má přinést páru 100 let lásky. V symbolice hraje roli i barva. Bílá znamená čistotu, červená vášeň, růžová je znakem prosperity a oranžová je symbolem důvěry a bohatství.

V mytologii najdeme lilii už u starých Řeků. Květinu měla vytvořit samotná bohyně Héra po narození Herkula. Lilie je také zmíněná v Bibli a její zrod je připisován kapkám krve, které stékaly z Ježíšova těla na zem.

lili3

Rozšíření lilií po Evropě přišlo s rozmachem cestování v 19. století, kdy se Evropané rozhodli prozkoumat atraktivní zemi nazývanou Čína. Objevili tam mnoho druhů lilií, které vozili do Evropy, kde byly upravené na hybridy. V ten okamžik lilie zaplavily svět. I jedna květina dokáže ve váze oživit interiér a provonět své nejbližší okolí.