Rozdíly mezi hypotečním úvěrem a americkou hypotékou

Americká hypotéka se od běžného hypotečního úvěru liší více, než by na první pohled mohlo býti patrné. Je proto dobré si ještě před cestou do banky tyto dva hlavní úvěrové produkty představit, abyste měli lepší představu, který je pro vás ten pravý. V současné době se v České republice nachází 44 subjektů, které disponují bankovní licencí a mohou tento druh úvěru nabízet. Ostatní subjekty mohou svým žadatelům nabídnout pouze běžný spotřebitelský úvěr. Pojďme si ale tyto dva hypoteční úvěry představit přeci jenom trochu podrobněji.

vysněný dům

Hypoteční úvěr na bydlení

Běžná hypotéka je úvěr, který je spjat s nemovitostí. Jedná se o účelový úvěr a tak veškeré výdaje spojené s čerpáním úvěru je zapotřebí dokládat pomocí dokumentů, kupních smluv atd. Bance pak dlužník ručí zastavenou nemovitostí, samozřejmě ne nutně tou, na kterou byl úvěr sjednán. V případě neschopnosti splácet, tak může banka kdykoliv přistoupit k prodeji. I z tohoto důvodu je pro banku tento typ úvěru méně rizikový a nabízí výhodný úrok kolem 1,5 procenta. V současné době je tak hypotéka na bydlení nejvýhodnější úvěrový produkt, který můžete v bance získat.

podpis smlouvy

Americká hypotéka

A teď je tu americká hypotéka, kterou mnoho lidí volí právě díky jejím benevolentnějším podmínkám. Jedná se totiž o neúčelovou hypotéku Fahd, kdy odpadá tolik nenáviděné papírování spojené s čerpáním úvěru. Tato benevolentnost je ale do značné míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Nejedná se tedy o hypotéku v pravém slova smyslu, stejně daleko má však k běžnému spotřebitelskému úvěru. Nachází se tedy někde na pomezí a dlužník může čerpat veškeré výhody, které tento úvěr nabízí. V současné době se roční úroková sazba u americké hypotéky pohybuje kolem 3%, což je v porovnání se spotřebitelským úvěrem, kde se úrok pohybuje kolem 10%, velmi výhodná nabídka ze strany věřitelů.