Kdy nastane správný čas na refinancování hypotéky?

Refinancování hypotéky je v mnohých ohledech velmi pokroková nabídka mnoha bank. Pokud chce dlužník získat na další fixní období výhodnější podmínky, je dobré několik měsíců před koncem fixace porovnat nabídky dalších poskytovatelů a vybrat si ten pro něho nejvýhodnější. Jak správně ale postupovat při refinancování?

Kdy je správný čas na předčasné splacení úvěru?

sloupeček peněz

Refinancování hypotéky je ve zkratce vlastně splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je ovšem sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. Z definice tedy vyplývá, že správný čas na refinancování je tehdy, pokud dlužníkovi jiný věřitel nabídne výhodnější úrokovou sazbu nebo další benefity spojené s čerpáním úvěru. Aktuální situace dovoluje dlužníkům předčasné splacení jejich úvěru kdykoliv. Mimo období fixace je však předčasné splacení úvěru podmíněno sankčními poplatky, které v mnohých případech nejsou zrovna malé.

čtení zákona

Nejlepší šance na refinancování je pak před koncem aktuálního fixního období. Kdy dlužníka musí věřitel několik měsíců předem obeznámit o nově nastavených podmínkách na další období. V případě, že s takto nastavenými podmínkami dlužník souhlasí, nic se pro něj nemění a i nadále splácí úvěr jako doposud. Pokud však s novými podmínkami není spokojen, je ideální čas stávající úvěr refinancovat. O aktuálních podmínkách u dalších bankovních i nebankovních věřitelů je dobré se obeznámit alespoň dva měsíce dopředu.

Refinancování je u některých společností velmi zdlouhavé, přesto se vyplatí tento krok absolvovat. Přestupem k jiné bance totiž může dlužník ušetřit na úrocích i několik tisíc ročně a to se určit vyplatí. Mnoho dlužníků i nadále splácí nevýhodné úvěry a nedobrovolně se tak okrádají o horentní sumy peněz. Jak jste na tom vy, troufnete si svůj stávající úvěr refinancovat? Refinancováním můžete totiž jenom získat!