Proč jsme si nevěrní?

Nevěra přináší do života chaos a nejistotu, což často způsobuje, že se oheň v dlouhodobém vztahu znovu rozhoří. Podle psychologů se některé ženy pod vlivem romantiky naučí zažívat radost ze sexu, protože ztrácejí zábrany a získávají sebevědomí, které jim dříve chybělo. Nevěra u žen je většinou psychologická a emocionální, zatímco muži podvádějí kvůli sexu.

hádající se pár

Proč ženy podvádí?

Žena, která se cítí opomíjená a nejistá, se často zamiluje do iluze prince na bílém koni, který ji zachrání před spárami šedé reality. Žádný partner nebo milenec jim ale nedá věčné štěstí a zamilovanost dříve či později pomine a zanechá v nich stejné pocity selhání jako na začátku. Žena v lásce proto hledá naplnění, emocionální nadšení, útěk z nepochopení a fascinaci někým cizím. Pokud se v očích svého manžela necítí milované nebo krásné, stane se, že to hledají u jiných mužských zástupců. A když to zajiskří, začnou se citově angažovat a najdou to, co jim u současného partnera chybělo.
pár při předehře

Proč podvádí muži?

Muži na rozdíl od žen nemilují předměty své touhy, i když existují výjimky. Obvykle podvádějí, aby uvolnili své pocity a zažili nové dobrodružství, které jim v jejich životech chybí. A to pochází z biochemie – adrenalinu a dopaminu, které zaplavují mozek štěstím a příjemným vzrušením. Na otázku „Proč podvádíte?“, mnoho mužů říká, že mají velké potřeby, které jejich manželky nemohou uspokojit. Někdy tedy tajně a pravidelně využívají služeb prostitutek, které splňují jejich největší fantazie a s čím by manželky nikdy nesouhlasily. Stává se také, že muži podvádějí na služebních cestách a pod vlivem alkoholu. Tvrdí, že takové jednorázové dobrodružství pro ně nic neznamená.

Pro pomoc k terapeutovi

Nevěra nemusí být koncem vztahu, za předpokladu, že pár chce spolupracovat a najít příčinu a řešení problému. K záchraně pomáhají terapeuti a sexuologové, kteří organizují terapie pro páry v krizi. Partneři pracují na uzdravovaní vztahu a budování důvěry. Učí se znovu mluvit mezi sebou, klást intimní otázky a čestně na ně odpovídat, zejména v tak obtížných oblastech, jako jsou jejich vlastní potřeby a sny. Mnoho párů ukončuje takové terapie (jejichž počet je stanoven individuálně během prvního sezení) a jejich vztah se posiluje.