Moringa a její využití

Rostlina

V zemích, kde moringa Nakliceno roste, z ní místní obyvatelé využijí prakticky vše: listy, plody, květy, kořen i větve. Někdy se jí přezdívá křenový strom, protože její kořen má podobně výraznou chuť jako křen. Strom moringy může dosáhnout až 12 metrů, ale díky řidší nepravidelné koruně je snadno přehlédnutelná. Má malé drobné květy bílé barvy, které příjemně a nevtíravě voní. Plody tvoří tobolky, které mají tvar lusku a uvnitř jsou semena velká i přes 1 cm. Semena jsou velmi olejová, odtud i název rostliny.

moringa listy

Přínos pro zdraví

V chudých zemích tvoří rostlina podstatnou součást stravy. Hlavně jsou konzumované listy, a to syrové jako příloha nebo upravené smíchané do salátu. Používají se také vařené, do omáček, pod masa, zavinuté s kořeněnou rýží. Často se i suší a přidávají do jídel jako koření. Obsahují vitamín C, A, betakaroten, vápník, draslík a antioxidanty. Další prospěšné látky v rostlině jsou: mangan, chrom, bór, 18 esenciálních aminokyselin.

Použití

Plody se konzumují v podobě nezralých zelených lusků a připravují se podobně jako naše fazolky. Ve zralosti se semínka vylupují a praží se jako oříšky, nebo se z nich lisuje olej. Ten se používá nejen v kuchyni, ale je velice žádanou surovinou v kosmetickém průmyslu. Tam je užitečný pro zmírnění pigmentových skvrn, vyhlazuje vrásky, posiluje růst vlasů. Výhodou je, že se ze semen vylisuje až 40 % oleje, což je dvakrát takové množství, než se vytěží z oliv. Zbylá část semene je vláknina, která má bohatý obsah bílkovin. Prášek z rozdrcených semen se také používá k čištění kalné vody. Částice semen na sebe navážou nečistoty z vody, po zcezení je voda čirá.

moringa

Chuť kořene se přirovnává k pikantní ředkvičce nebo ke křenu či zázvoru. Používá se k dochucování a smí se ho použít jen omezené množství. Větší konzumace je zdraví nebezpečná.

Kůra ze stromu se využívá pro výrobu papíru a lan. Květy se užívají jako zpestření do salátů a jsou také velice důležité pro včely, které dělají med.

Stromy se sází jako vhodné větrolamy, větvemi lidé krmí hospodářská zvířata.