Kam kráčíš Indie?

Indie je sama o sobě zemí velice komplikovanou. Jen její historie by vydala na několik knih a pochopit všechny souvislosti, mezi jednotlivými historickými událostmi, je téměř nemožné. Různá etnika, náboženství i sociální třídy jsou natolik propojené a zároveň rozdílné, že jejich spojení do jednoho státního útvaru je téměř nemožné. Poslední desetiletí se to jakž takž dařilo. Byť nutno přiznat, že tak úplný klid v zemi nikdy nebyl. Ale od roku 2014, kdy se moci ujal současný premiér, je cesta, po které země kráčí, zcela nejasná.
 město Varánásí
Indický premiér Narénda Módí
Budeme-li o něm číst v učebnicích historie, nebo zapadne v propasti dějin, dnes není jisté. Ani to, zda na něj bude pohlíženo jako na kladného hrdinu, či nikoli. Ale proto, že dnešní cesta Indie se zdá ovlivňovat základní mocenskou a vojenskou rovnováhu, bude dobré, o něm něco vědět.
Narodil se v roce 1950 a po působení v regionální politice se stal v roce 2014 novým indickým ministerským předsedou. Vystudoval politologii, je znamenitý řečník a na venek působí jako zastánce tradičních rodin a pokrokových změn ve vztahu k ženám nebo sexuálním menšinám. Pojmenovává problémy, které Indie má. Jako například nezmapovaný počet obyvatel, nepředstavitelná korupce ve všech státních složkách a zcela nefunkční a neúplná daňová soustava.
Vedle toho je ale především členem hinduistické, nacionalistické Indické lidové strany BJP a členem Národního svazu dobrovolníku, což je polovojenská organizace, která se snaží silou prosazovat nacionální hinduistické pohledy na svět.
 
Vymýcení černých peněz z indické ekonomiky
Prvním  převratným činem, kterým se indický premiér zapsal do historie, byl jeho pokus o vymýcení černých peněz z indické ekonomiky. 8. 11. 2016 v osm hodin večer Módí předstoupil do světla kamer a oznámil, že od půlnoci přestávají bankovky v hodnotě 500 a 1000 rupií platit. Nikdo na to neměl čas se připravit. Z bohatých se stávají chudáci. Bankomaty nefungují a nové bankovky se tisknou dlouho a pomalu. V zemi nastal naprostý zmatek a chaos. Protestují nejenom opoziční strany, ale i ekonomové. Běžný život se v Indii zastavil.
 Indický premiér Narendra Módí
Největší daňová reforma od roku 1947
Červenec 2017. Zavedení jednotného zdaňování zboží a služeb. Zde musíme ministerskému předsedovi přiznat zásluhy. Jeho vládě se, jako první, od osamostatnění Indie, podařilo zavést systém, který je platný ve všech dvaceti devíti svazových zemích a nahradil stávající, cela nefunkční a nekontrolovatelnou směs daní a sazeb, ve kterých neměl nikdo šanci se orientovat. Růst indické ekonomiky se vyhoupl na 8%. Ti nejchudší ale najednou mají vše dražší. A pojďme si přiznat, že těch nejchudších jsou v Indii miliony.
 
Zrušení autonomie státu Jammu a Kashmir
V srpnu 2019 se pohled celého světa měl opět obrátit k Indii. Zrušením článku 370 indické ústavy a porušením všech dohod se premiérovi podařilo oficiálně zrušit autonomii státu Jammu a Kashmir a rozdělit jej na několik území, každé pod jinou správou. Indická armáda obsadila celé území. Je vypnutý internet. Nefungují telefony. Platí zákaz vycházení, nefungují školy, obchody ani nemocnice. Život se zastavil. Kašmír, jediný indický stát, kde převládá muslimské náboženství, je zcela odříznutý od okolního světa. Muslimové jsou perzekuování, nemůžou se scházet v mešitách, účastnit se pátečních modliteb. Zde ale již nejde jen o indickou vnitrostátní politiku. Začíná se ozývat indický odvěký nepřítel Pákistán, který se staví za muslimské obyvatelstvo. Nelíbí se to ani Číně, která spolu s Indií a Pákistánem vlastní část Kašmíru. Začíná se bojovat slovy. Všechny tři země ale mají svůj vlastní jaderný program. Kupodivu, Evropa se touto situací nijak moc nezabývá, a pokud ano, spíše se snaží poklonkovat Indii než poukázat na to, že indické premiér porušil všechny myslitelné smlouvy a v mnohém i základní lidská práva obyvatel Kašmíru.
 
Nový zákon o státním občanství
Nakonec je zde prosinec 2019 a nový zákon o státním občanství. Zde již diskriminace muslimů není jen skrytá, ale nepřátelství vládních složek Indie vůči muslimské, dvacetimilionové menšině, zcela otevřené. Státní občanství v Indii můžou zjednodušeně získat všichni příchozí z Bangladéše, Afganistánu či Pákistánu, všech náboženství, s výjimkou muslimů.  Indie se začíná bouřit. Lidé vycházejí do ulic. K muslimům se přidávají i mladí hinduisté či křesťané. Všichni cítí, že zde se již děje něco, co může skončit v lepším případě občanskou, v tom horším třetí světovou válkou. Nesmíme zapomenout, že území, kde se vše odehrává, je jako sud s prachem. Bude premiér Módí ten, který ho odpálí?